אודות הכפר

הכפר הירוק ע"ש לוי אשכול הוא כפר נוער חקלאי, ירוק ופורח,  הממוקם בלב אזור המרכז בין רמת השרון לתל אביב. הכפר הירוק נוסד בשנת 1950.  מייסדו , גרשון זק היה מפקדו הראשון של חיל הים ויועצו של דוד בן גוריון לענייני תכנון ובנייה .

החזון שהדריך את גרשון זק בהקמת כפר נוער היה חזונה של הציונות הסוציאליסטית החלוצית והצורך בשילובם ובקידומם של צעירים עולים בחברה הישראלית המתחדשת. גרשון זק רצה להקים כפר נוער שיהא בו משהו ייחודי: שתהיה בו חברת נוער עצמאית ובעלת תחומי פעולה מוגדרים הנמסרים לה בשלמותם, ללא זכות התערבות המבוגרים – פרט לבריאות, לביטחון ולבית הספר. גישה זו הייתה אחת מאבני היסוד של החינוך החברתי שהיה ייחודי לכפר הירוק.

כפר הנוער הכפר הירוק לא זנח את חזון חברת הנוער אך השתנה לאורך השנים, והתאים את עצמו לתקופה ולזמן הנוכחי.

כיום מתחנכים בכפר הירוק כ-700 בני נוער בפנימייה וכ-2,000 תלמידי חוץ במסגרות השונות: בית הספר והפנימייה החקלאית, בית הספר והפנימייה הבינלאומיים ובמסגרת המשפחתונים של המפעל להכשרת ילדי ישראל.

הכפר הירוק מתגאה במגוון הרחב של תלמידיו ובוגריו. ילידי הארץ לצד עולים חדשים ועולים וותיקים, בני נוער ממרכז הארץ לצד בני נוער מהפריפריה הגאוגרפית והחברתית, בני נוער ממשפחות בעלות יכולת כלכלית גבוהה לצד בני נוער חסרי עורף משפחתי, בני נוער על כל הקשת המגדרית, החברתית, והרגשית.
כולם לומדים ומתחנכים יחד בכפר הנוער.

אני מאמין וחזון הכפר

הכפר הירוק חותר להיות ארגון מוביל, מעורב בסביבתו ומחויב לחברה ולמדינה. אנו שואפים לעצב סביבה ארגונית וחינוכית מעצימה, המטפחת את המיטביות האישית והקבוצתית, מרחב חינוכי המבוסס על שותפות ומעורבות, על דיאלוג מתמיד ועל עבודת צוות.

אנו יוצרים את התנאים להתנסויות מגוונות המסייעות להצמחת אדם אוטונומי, נושא ערכים, מוכן ונכון לתרום לזולתו.

הכפר הירוק רואה עצמו כקהילה רב-תרבותית, המעודדת ביטוי של כל יחיד וכל קבוצה, ובונה את ה"יחד" על ערכים משותפים של סובלנות, התחשבות הדדית וכבוד הדדי.

בית הספר החקלאי בכפר הירוק פועל כחממה של מצוינות לימודית וחינוכית. המגמות הפועלות בבית הספר הן: כימיה, פיסיקה וביולוגיה,  מדעי הרפואה ומדעי החקלאות, מוסיקה קלאסית לצד מוסיקת רוק, פופ וג'ז, מדעי המחשב והנדסת תוכנה, אלקטרוניקה, מיחשוב ובקרה, אמנויות העיצוב ותיאטרון.