על הפנימיה

בפנימיית הכפר הירוק מתחנכים כ- 500 נערים ונערות בגילאים 18-12, מכיתה ז' עד י"ב. רוב שכבות הגיל מחולקות לקבוצות קטנות יותר כאשר לכל קבוצה צמודים לפחות שלושה אנשי צוות: מדריך/ה, אם בית ומורה חיילת או ש"ש (מתנדב/ת בשנת שירות). הקבוצות מונות כ-40 חניכים, בנים ובנות.

מבנה הקבוצה כולל את חדר הצוות, מועדון הקבוצה ואת חדרי המגורים הממוזגים שבהם שירותים ומקלחות צמודים. לכל קבוצה יש במועדון טלוויזיה, פינת קפה ותה.

את שטח הפנימייה מקיפים כרי דשא מרהיבים ונוי מטופח, היוצרים סביבת מגורים כפרית.

הפנימייה עומדת בתנאי איכות קפדניים והיא בעלת תו תקן מטעם מכון התקנים הישראלי.

חניכי הפנימייה שוהים במהלך שנה"ל רוב הימים בפנימייה, ואחת לשבועיים נוסעים לסוף השבוע לביתם. 

פעמיים בחודש נשארים חניכי הפנימייה במהלך סוף השבוע ובסה"כ כ-14 סופי שבוע בשנה.

בפנימייה מופעלים מדי יום חוגים שונים, ביניהם: חוגי הספורט ( נבחרת כדורגל, קט רגל, כדור סל, כדור נוצה, מחול אירובי, טניס שולחן, קרב מגע, קפוארה, כושר קרבי והכנה לצה"ל, כדור עף, טניס (במרכז הטניס), אתלטיקה קלה), חוגי מוסיקה (גיטרה, פסנתר, תופים, כלי הקשה, חבורת הזמר), חוגי תרבות ( חוג דרמה, סדרת מפגשי אומנות במועדון, ציור ואומנות פלסטית, מועדון הסרט הטוב). כמו כן, לרשות החניכים עומדים חדריי מוסיקה, חדר כושר, בריכת שחייה (בחודשי הקיץ).

בפנימייה מציינים מועדים שונים וחוגגים את חגי ישראל. בשבתות שבהן נשארים חניכי הפנימייה בכפר, מעלות הקבוצות בליל שבת הצגת תאטרון או מופע אומנותי ("תכנית 10") המוצגים בפני יתר חניכי הפנימייה, ובשבת בבוקר נערכות פעילויות לכלל חניכי הפנימייה.

במהלך השנה בשעות אחה"צ והערב מופעל "מרכז למידה", אשר מטרתו לתגבר בעזרה נוספת חניכים המתקשים בחומר הלימודי. כמו כן, בשעות אחה"צ והערב פתוחה לחניכי הפנימייה ספריית הכפר שהינה מרכז משאבים ממוחשב, ואליה יכול כל חניך להגיע בזמנו הפנוי.

חיי היומיום בפנימייה מתנהלים בהדרכת הצוות ובשיתוף מלא עם החניכים. 

בכל אחת מקבוצות הפנימייה ישנה ועדת קבוצה וחברים בה חניכי הקבוצה הנבחרים על ידי עמיתיהם לקבוצה. נציגי ועדות הקבוצה מכל השכבות מרכיבות את מועצת הנוער של הפנימייה.

ניתן לומר כי חניך בפנימייה הינו אדם עסוק, המקבל על עצמו אחריות רבה – אם הוא חפץ בכך. הגישה החינוכית בפנימיית הכפר היא לעורר אצל החניך המתחנך בה מודעות להיותו אדם אוטונומי – אדם הלוקח אחריות לחייו ולעתידו. כל זאת בסביבה תומכת, יוזמת ומאתגרת.