משפחתונים

בכפר הירוק פועלים ארבעה משפחתונים של המפעל להכשרת ילדי ישראל (בפיקוח והדרכה של המנהל לחינוך התיישבותי פנימייתי ועליית הנוער). המשפחתונים הינם מסגרת חוץ ביתית במודל משפחתי המעניקים בית חם לילדים שהוצאו מבתיהם, חלקם ע"י צווי בית משפט.
הילדים מגיעים עם חסך רגשי ולימודי ממשפחות מרקע של מצוקה, קושי בתפקוד ההורי, חוסר מסוגלות לענות על הצרכים של הילדים וכדומה.

כל משפחתון מאכלס 14- 12 ילדים, בגילאי 6-18. במשפחתון גרים זוג הורים שמגדלים הן את ילדיהם הביולוגיים והן את הילדים של המשפחתון.
הם מלווים ונתמכים מקצועית על ידי צוות של עובדות סוציאליות, פסיכולוגיות, מטפלות באומנות ואנשי מקצוע של המשפחתונים. הצוות המקצועי שוקד על תכניות חינוכיות וטיפוליות, על מנת לאפשר לילדים לגדול בסביבה מיטיבה ותומכת שתכוון אותם למיצוי הפוטנציאל האישי של כל אחד ואחת מהם.

הילדים מטופלים באחת מהמסגרות הבאות- פסיכותרפיה פרטנית, טיפול באומנות, הידרותרפיה, כלבנות טיפולית, קבוצת בריאות מינית.
בנוסף פסיכיאטרית מומחית לילדים ונוער מלווה את הילדים ומייעצת לצוות הטיפולי.

אנו שמים דגש על הקשר של הילדים עם הוריהם, ורואים בהם חלק בלתי נפרד מהתהליך החינוכי טיפולי של הילד. אנו פועלים למען שימור וחיזוק הקשר עם ההורים, מעדכנים אותם בכל פרט הקשור לילדם, והם מוזמנים לקחת חלק באירועים משמעותיים בחיי הילדים (כגון חגים, ימי הורים, מסיבת בר/בת מצווה וכדומה). הילדים חוזרים למשפחות הביולוגיות לשישי שבת פעם בשבועיים ובחגים. במידת הצורך אנו מוצאים משפחות מארחות לילדים שאין באפשרותם לחזור לבתיהם אפילו במהלך החופשות.

הילדים לומדים בבית ספר של הכפר הירוק (חטיבת ביניים ותיכון) או בבתי ספר ברמת השרון (בתי ספר יסודיים). ילדים מהחינוך המיוחד מקבלים מענה בהתאם לצרכים ומשתלבים בבתי ספר ברמת השרון והסביבה. אנו משקיעים משאבים רבים בצמצום פערים לימודיים ומתן שיעורים פרטניים וקבוצתיים בכל המקצועות. הילדים שלנו מגיעים להישגים גבוהים ומסיימים את הלימודים לרוב עם תעודת בגרות מלאה. ילדי המשפחתונים משתתפים בפעילויות חברתיות וחוגים במהלך כל השנה כגון – חוג קרמיקה, כלבנות, שחמט, פילאטיס, קפוארה, קרקס, רכיבה על סוסים, ניווט, חוג גינון, וחוגי שירה ונגינה המאפשרים לכל ילד לנגן על כלי נגינה לבקשתו. אנו מלווים את בוגרי המשפחתון בשלבי סיום המסגרת כולל קשר מול גורמים צבאיים, התקשרות עם מסגרות המשך (מגורים, מסגרות לימודים) וליווי גם במהלך שרותם הצבאי.

דילוג לתוכן